دسته‌بندی نشده

طراحی مد و فشن

مد و فشن یکی از جذابترین و مورد بحث ترین اتفاقاتی‌ست که در چند سال اخیر همه‌گیر شده است.  البته سرعت سریع پیشرفت در تکنولوژی و به وجود آمدن شبکه‌های اجتماعی متعدد، باعث شده تا مردم‌ کشورهای مختلف با مد و فشن ارتباط نزدیکی داشته باشند. ارتباطی که باعث می‌شود مردم با برندهای مختلف پوشاک آشنا شوند و با توجه به نیاز خودشان، و البته ترندهای روز دنیا، محصولات مورد نظر خود را خریداری کنند.

ابتکار، با استفاده از بهترین طراحان مد و طراحان لباس، سعی کرده تا با توجه به نیاز و ترندهای روز مردم ایران، محصولات خود را تولید کند.

تاریخچه مد و فشن

در آغاز قرن ۲۰‌، مرکز مد و فشن جهان، شهر پاریس بود و تمام طراحان از سراسر دنیا نمونه کارهای خود را به این کشور می‌فرستادند و نمایشگاه‌های پاریس توانستند رونق بالایی داشته باشند. مجلات مد در این سال‌ها شروع به چاپ عکس‌های مختلف از طراحی لباس کردند و توانستند در سراسر دنیا فروش خوبی داشته باشند.در دهه ۱۹۱۰ استفاده از مد انعطاف بیشتری پیدا کرد و شهر پاریس برای اولین بار مد را به تمام جامعه ترویج داد. شلوارهای تنگ، کلاه و رنگ‌های شاد در این دوره بیشتر استفاده می شد. دوره‌هایی که تاثیر زیادی را در روند شکل‌گیری امروزی طراحی مد و فشن داشتند. طراحانی که با خلاقیت‌های فکری خود دنیا را به سمت پیشرفت جلو بردند و باعث شدند تا امروز، صنعت مد و فشن تبدیل به یکی از مهمترین صنعت‌های پول‌ساز دنیا شود.

به طور کلی، صنعت مد در فرانسه شروع به پیشرفت کرد و نمایشگاه‌های پاریس توانستند رونق بالایی را در زمینه مد و پوشاک داشته باشند. این متن قسمت کوتاهی از تاریخ طولانی مد و فشن است، اما اگر می‌خواهید تاریخ را به صورت کامل بدانید، می‌توانید در قسمت “تاریخچه کامل مد و فشن” آن را بخوانید و از دنیای مد و فشن امروز، بیشتر از قبل بدانید.

تاریخچه مد و فشن - ال سی من

طراحی مد و فشن چیست؟!

طراحی مد یا همان Fashion Design هنر استفاده از خلاقیت در طراحی برای تولید لباس و اکسسوری است.  طراحی مد از گذشته تا کنون تحت تاثیر نگرش‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی در کشورهای مختلف بوده است و با توجه به تفاوت زیاد فرهنگ‌ها و نگرش‌های اجتماعی متفاوت؛ طراحی مد نیز دارای تنوع بسیار بالایی است.

طراحی مد در قرن نوزدهم میلادی، زمانی که چارلز فردریک ورث نام خود را بر روی لباس‌هایی که طراحی می‌کرد دوخت، شروع شد. و از اینجا بود که ورث، به جای اینکه مانند خیاط‌های دیگر هم عصر خود از دستور مشتری پیروی کند، حالا می‌توانست به همان مشتری‌ها دیکته کند که چه لباسی را بپوشند.

امروزه، ترندهای روز دنیا بر اساس همین طراحی‌ها جلو می‌روند. شما می‌توانید در قسمت “معرفی ترندهای مد و پوشاک” با جدیدترین و تازه‌ترین ترندهای دنیا آشنا شوید، درباره آن‌ها بخوانید، آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید و در صورت علاقه‌مند بودن به هر کدام، از آن‌ها برای خود استفاده کنید.

اور کت ال سی من

طراحی لباس شامل چه فرایند‌هایی است؟

 این مهمترین سوالی‌ست که می‌تواند از یک عاشق واقعی مد و پوشاک پرسیده شود. سوالی که جواب سختی را به همراه ندارد، ولی رسیدن به جواب درست نیازمند تحقیق و مطالعه زیاد است.

  • مهارت طراحی

  • مهارت خلاقیت

  • شناخت بازار

  • جنس پارچه

  • چاپ

  • تزئینات

  • طراحی الگو

  • تحقیق و اندازه‌گیری

۸ فرایند مهم در زمان طراحی لباس را از جمله : طراحی-خلاقیت-شناخت‌بازار-پارچه و … را نام بردیم. شما می‌توانید توضیحات بیشتر  برای آشنایی شما با این فرایندها را در “فرایندهای طراحی لباس بخوانید”، تا بیشتر به تعریف‌های درست از مهارت‌های امروزی مد و فشن نزدیک شوید.

طراحی لباس ال سی من

طراح مد یا طراح لباس؟ تفاوت در چیست ؟؟

طراح مد

طراحان مد با الهام گرفتن از منابع بسیاری مانند فرهنگ، تاریخ، طبیعت، آثار هنری و… اقدام به طراحی می‌کنند. طراحان مد فقط سازندگان مد نیستند. آن‌ها درگیر تمام مراحل طراحی، تولید و عرصه لباس هستند. آن‌ها سبک‌ها را پیش بینی و طراحی می‌کنند.

علاوه بر این، طراحان مد فقط در طراحی لباس تخصص ندارند و لوازم جانبی مانند کیف، کفش، کلاه، عینک و… را برای تکمیل طرح‌های منحصر به فرد خود طراحی می‌کنند. طراحان مد تلاش می‌کنند ایده‌ها و محصولاتی را خلق کنند که برای مصرف کنندگان در آینده‌ای نزدیک از جذابیت بالایی برخوردار باشد.

طراح لباس

طراحان لباس وظیفه هدایت روند خاصی را ندارند و زندگی حرفه ای طراحان مد که کاملاً شگفت انگیز و البته بسیار سخت هم هست را تجربه نمی‌کنند. طراحان لباس معمولاً در شرکت‌های تولید پوشاک به صورت عمده و یا با برندهای مختلف کار می‌کنند و احتمالاٌ با تیم خلاق دیگری مشغول کار هستند.

طراحان لباس معمولاً از احساسات حرفه ای خود در ساخت و طراحی لباس استفاده میکنند،. بنابراین تخصص و زندگی حرفه ای طراحان حول محور لباس ها می چرخد. اما با تمامی این تفاوت‌ها، طراحان مد و طراحان لباس یک هدف مشترک را دنبال می‌کنند: تولید لباس. هر دو گروه باید با جنس پارچه‌ها آشنا باشند و توانایی استفاده درست از پارچه‌ی مورد نیاز را بر اساس طرح‌های آماده شده داشته باشند.

هدف طراحان لباس و طراحان مد مشترک است، اما فراموش نکنیم که آن‌ها برای طراحی‌های خود از راه‌کارها و مسیرهای متفاوتی استفاده می‌کنند. ما در ابتکار، با در نظر گرفتن و یکی کردن هدف‌ها و مسیرهای طراحان مد و طراحان لباس، سعی کرده‌ایم تا با ترندهای روز و نیازهای شما، محصولات خود را تولید کنیم.

طراحان مد:

در دنیای مد و فشن، مثل همه‌ی صنایع، افرادی کاریزماتیک و تاثیرگذار وجود دارند. افرادی که تاریخ‌ساز بوده‌اند و تغییر مهمی را در نحوه و نوع طراحی‌ها به وجود آورده‌اند و طرح‌های منحصربفردی را به نام خود کرده‌اند. طراحان بزرگ، همه به یک هدف فکر می‌کنند. این هدف چیزی نیست جز تغییر سلیقه‌ی مردم و نزدیک کردن آن‌ها به چیزی که طراح فکر می‌کند. هدفی که امروزه آن را ترندهای مد و پوشاک می‌نامند.

اگر بخواهیم از ابتدای تاریخ مد و فشن تاکنون، افرادی را که در این صنعت تاثیرگذار بوده‌اند نام ببریم، شاید مجبور باشیم چندین جلد کتاب را روانه‌ی بازار کتاب و نشر کنیم. اما ما سعی کرده‌ایم که “طراحان بزرگ” را که امروزه با برندهای مختلف و ترندهای خود در دنیا مشهور هستند، به شما معرفی کنیم.

ال سی من

مد و فشن در کشورهای دیگر

همانطور که قبل‌تر گفتیم، مد به یک صنعت پرطرفدار و پردرآمد در بسیاری از کشورهای دنیا تبدیل شده است. امروزه با توجه به پیشرفت سریع تکنولوژی و انتقال اطلاعات، مدها به صورت ترندهای فراگیر جهانی در آمده‌اند.

هر طراح در هر جای دنیا که لباسی را طراحی می‌کند می‌تواند به کمک شبکه‌های اجتماعی، طرح خود را در دسترس تمام دنیا قرار دهد، تا در کنار مشاهده‌ی طرح توسط مردم، علاقه و نقد هر کشور را به صورت جداگانه بررسی کند و طبق خواسته‌ی آن‌ها طراحی‌های خود را ادامه دهد.

امریکا:

دو شهر نیویورک و لس‌آنجلس مرکز طراحی مد در امریکا هستند و اکثر طراحان بزرگ و خانه‌های مد در این دو شهر قرار دارند. همچنین درصد قابل توجهی از بهترین برندهای دنیا در امریکا تولید می‌شود. پوشاکی لوکس، زیبا و گران قیمت.

فرانسه:

فرانسه مهد زیبایی و مد در اروپا است. مرکز مد کشور فرانسه در شهر پاریس قرار دارد. شهری که، شکل‌گیری اولیه فشن و مد در آن اتفاق افتاده است. فرانسه نه تنها در طراحی پوشاک، بلکه در لوازم آرایشی-بهداشتی، زیورآلات و اکسسوری‌ها جزء محبوب‌ترین کشورها به حساب می‌آید.

ایتالیا:

شاید همیشه ایتالیا را با جواهرات زیبایی که دارد به یاد بیاوریم. اما در زمینه طراحی مد و فشن به همان اندازه نشان‌دهنده ظرافت و شکوه است. رم، میلان، فلورانس مرکز برگزاری نمایشگاه‌ها و سالن‌های مد در این کشور می‌باشند.

مد و فشن با توجه به فرهنگ و تاریخ و نیاز هر کشوری با هم متفاوت است. نیازهایی که شاید برای ما هم نیاز باشند. در بخش “مد و فشن در کشورهای مختلف” می‌توانید از به روز ترین و جدیدترین تنوع پوشش و ترندهای آن منطقه با خبر شوید و در صورت علاقه از آن‌ها برای خود استفاده کنید و به روز بودن را تجربه کنید.

ال سی من - مد و فشن

انواع طراحی مد

طراحی مد به دو بخش Haute Couture و تولید انبوه تقسیم می‌شود.

Haute Couture از عبارت فرانسوی به معنای “دوخت در سطح بالا” گرفته شده است. لباس‌هایی که کاملا با دست دوخته می‌شوند. این نوع لباس‌ها را برای مشتریان خصوصی طراحی و تولید می‌کنند. همانطور که از اسم این نوع طراحی پیداست؛ فرایند تولید آن نیز به شدت طولانی‌ و پرهزینه است.

تولید انبوه؛ نیازهای طیف وسیع‌تری از مردم را برآورده می‌کند. تولید انبوه همان لباس‌های ماشینی‌ست که از تکنیک‌های ساده‌تری برای تولید آن‌ها استفاده می‌شود.

البته این لباس‌های ماشینی، توسط طراح‌های مشهور طراحی می‌شوند. با این تفاوت که، این طراح‌ها هستند که روندهای هر فصل را برای مردم انتخاب می‌کنند.

ما در ابتکار، همیشه سعی کرده‌ایم تا با الهام گرفتن از این دو نوع طرح اصلی، لباس‌ها را تولید کنیم. لباس‌هایی که طبق “دوخت در سطح بالا” طراحی می‌شوند و از بهترین و باکیفیت ترین نوع پارچه‌ها، در بخش انبوه تولید می‌شوند.

حرف آخر

ما همواره سعی کرده‌ایم تا با معرفی و تشریح کامل سبک‌ها و موضوعات مهم در بحث پوشاک، شما را با تعاریف جدید و حتی تاریخچه آن‌ها آشنا کنیم.

صنعت مد و پوشاک، امروز یکی از پردرآمدترین صنعت‌های دنیاست. صنعتی که در آن با توجه به نیاز مخاطب، لباس‌ها و مدها تولید می‌شوند. مدهای روز توسط طراحان مد و لباس‌ها توسط طراحان لباس.

ما با استفاده از دو نوع مختلف از طراحان در کارخانه ابتکار، سعی کرده‌ایم تا با جدیدترین مد روز پیش رفته و لباس‌هایی را تولید کنیم که در کنار مد بودن و ترند بودن آن‌ها، نیازهای شما را برآورده کند. و البته همیشه، برای پیشرفت و بهتر شدن این صنعت در ایران تلاش کرده‌ایم، تا ترندها و مدهای ایرانی، بر اساس فرهنگ و تاریخ ایران شکل بگیرد و جهانی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *